
Finančný trh disponuje celú radu bankových i nebankových inštitúcií, ktoré sa zaoberajú pôžičkami. Každý z nás sa v živote dostane do situácie, kedy potrebuje požičať peniaze. Oveľa častejšie sa jedná o podnikateľa, ktorých spôsob obživy je závislý nielen na ich schopnostiach, ale aj na spotrebiteľskom trhu, ktorý nemôžeme ovplyvniť. Podnikateľ tak žije v priamej súvislosti s krivkou dopytu.
Najmä začínajúci podnikatelia nie sú tak pružní a náhly vysoký pokles dopytu je môže ochromiť alebo zastrašiť. Je dôležité vykonať správnu analýzu príčiny – či je ovplyvniteľná alebo nie.
V mnohých prípadoch ide totiž o prvotný signál zlej obchodnej stratégie alebo nevratnú zmenu v preferenciách zákazníkov. V tomto momente nie je nutné ihneď lámať palicu a končiť. Jedným z najdôležitejších vlastností podnikateľa je schopnosť prispôsobiť sa. K tejto transformácii Vám môže pomôcť úver. Pri výbere sa musíme obzerať na niekoľko ukazovateľov. Výhodná pôžička nemusí byť vždy tá s najväčšou reklamou. Aj keď Vás budú najmä vo finančnej tiesni stále viac oslovovať letáky „zaručene najnižšími úrokovými sadzbami „, neukvapujte sa a porovnajte si v pokoji niekoľko pôžičiek.
Uzavrieť výhodnú pôžičku je prvým vydareným krokom Vášho podnikania
Najdôležitejším ukazovateľom pre Vás bude výška RPMN ( ročná percentuálna miera nákladov ), úroková miera ( závislá na Centrálne národnej banke, výšku úveru, bonite klienta… atď ) a koeficient navýšenia ( udáva o koľko percent pôžičku preplatíte.
Navyše sa zamerajte na dôveryhodné, najlepšie bankové inštitúcie, ktoré môžu preukázať stabilné finančné zázemie a dlhú dobu pôsobnosti na trhu. Informujte sa na všetky náklady spojené s pôžičkou (poistenie, poplatky za založenie a správu úveru, poplatky za prevod finančných prostriedkov, poplatky za predčasné splatenie úveru, administratívne poplatky).